Translate

2021. gada 29. oktobris

Latvijas zinātnes stratēģiskais pozicionējums

rl

Stratēģiskais pozicionējums veidots ciešā sadarbībā ar visu zinātnes nozaru pārstāvjiem — pētniekiem, institūcijām, valsts pārvaldes pārstāvjiem — ņemot vērā

(a) ekonomiskās, sociālās, politiskās, kultūras, likumdošanas un vides izmaiņas un tendences Latvijā un pasaulē;
(b) iecerēto zinātnes un pētniecības stratēģisko attīstību Latvijā saistībā ar valsts ekonomiskās attīstības stratēģiju;
(c) Eiropas Savienības nostādnes un atbalsta prioritātes zinātnes un pētniecības attīstībā;
(d) unikālās iespējas, ko augstākminētie faktori rada Latvijas zinātnei.

Pozicionējuma pamatā ir Latvijas zinātnes kopējais naratīvs — vēstījumu sistēma un koncentrēts stāsts par Latvijas zinātni. Zinātnes kopējie naratīvi vienlīdz attiecas uz visām Latvijas zinātnes nozarēm. Tās ir četras stratēģiski nozīmīgas, vienojošas un vienlaikus atšķirību un vērtības piedāvājumu artikulējošas tēmas, kuras vēlams kultivēt rīcībpolitikas plānošanā un realizācijā, zinātnes stratēģiskajā komunikācijā un iespēju robežās — ikvienas zinātnes aktivitātes interpretācijā starptautiskajos tirgos, lai mērķtiecīgi un sistemātiski veidotu vēlamo priekšstatu kopumu par Latvijas zinātni (un mobilizētu zinātnes sabiedrību zinātnes veiktspējas un konkurētspējas palielināšanai).

Līdzās kopējiem naratīviem, izstrādāti arī vēstījumu sistēma un saistītie naratīvi katrai no sešām zinātnes nozarēm. Tie uzsver trīs attiecīgo nozari vienojošus un nozares nākotnes vērtību palielinošus priekšstatus, kurus ieteicams izcelt nozares ietvaros.

Stratēģiskais pozicionējums starptautiskajos tirgos ir pamats Latvijas zinātnes nākotnes vērtības piedāvājuma veidošanai un stratēģiskajai attīstībai.
Tas izceļ Latvijas zinātnes nākotnes konkurētspējai svarīgākās tēmas un vēlami sasniedzamo situāciju — pozīciju, kuru vēlamies ieņemt esošo un potenciālo sadarbības partneru, klientu un plašākas zinātnes sabiedrības uztverē.

Latvijas zinātnes stratēģiskais pozicionējums tapis, Izglītības un zinātnes ministrijai sadarbojoties ar Dr.hist., asoc.prof., vadošo pētnieku Gati Krūmiņu (Vidzemes Augstskola) un komunikācijas stratēģi Zigurdu Zaķi (SIA Dzeltenā Zemūdene).

Stratēģiskais pozicionējums ārvalstīs, tā komunikācijas materiāli un video publicēti šeit.

URL: https://www.izm.gov.lv/lv/latvijas-zinatnes-strategiskais-pozicionejums

Šeit pieejami video YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=gGaN8xlyy4E&list=PL-l5ANvmk5hgWs3Id3oz8QscstcivCuxk 

JAUTĀJUMI UN ATZIŅAS:

Inese Čakstiņa-Dzērve: Zinošas sabiedrības pamatā ir zināšanas, ko iegūstam skolā. Vai tā varētu būt, ka jāpievērš arī uzmanība zinātnes komunikācijai tieši skolās? Varbūt pārskatīt izglītibas saturu un ekzakto zinātņu priekšmetu atjaunošanu senākajā līmenī? Manuprāt, tas ir dīvaini, ka matemātika jāmācās 3 Gadus vidusskolā, tajā paša laikā ķīmija, fizika, bioloģija ir tikai 1 vai 2 gadi. Plus vēl papildus izglītojošie ursi skolotājiem, lai viņiem nav bail runāt par jaunām tēmām.

Zigurs Zaķis: Jā, skolas ir pamatu pamats! Gan attiecībā uz skolēniem, gan arī (netieši) – arī veidojot ieinteresētību un izpratni viņu ģimenēs, un viens no zināšanu centriem lokāli, novadu līmenī. Šodien gan vairāk (vismaz es) fokusējot uz starptautisko komunikāciju. Par skolu lomu runājām arī pirms nedēļas, Vidzemes Augstskolas seminārā skolotājiem. Arī par nepieciešamību palielināt skolotāju lomu zinātnes komunikācijā, skolās un plašākā vietējā sabiedrībā, un palīdzēt viņiem to paveikt.

Laura Bižinska: Ir izveidoti dažādi materiāli skolu jaunatnei, kurus var atrast šeit : https://www.izm.gov.lv/lv/materiali-jauniesiem  1) Ieraksti no sarunām ar zinātniekiem 2) Skaidrojoši video par vakcīnu darbību 2) Video cikls par pētniecības aizraujošo dabu. Šeit reklāmas rullītis par materiāliem jauniešiem https://www.facebook.com/Izglitibas.ministrija/videos/420639609416583   ar kuru varat padalīties, ja vēlaties. Šonedēļ tika palaists. Vairāk par konferenci "Skola un zinātne" https://va.lv/lv/jaunakais/zinas/12-konference-praktisks-seminars-pedagogiem-skola-un-zinatne  ieraksts pieejams YouTube https://www.youtube.com/watch?v=bqY8rR7MjIs . Mērķa grupu pētījums pieejams šeit https://www.izm.gov.lv/lv/zinatnes-merka-grupu-petijums . 

 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru