Translate

2021. gada 25. februāris

Nepilngadīgo likumpārkāpēju sodu sistēma

Pašreizējā bērnu – likumpārkāpēju soda un sodam pielīdzinātu līdzekļu piemērošanas sistēma nav veiksmīga un to gaida būtiskas reformas, paziņojusi atbildīgā Tieslietu ministrija (TM). Pagājušajā gadā bērna antisociālā uzvedība konstatēta vairāk nekā 4000 bērniem vecumā no 14 līdz 17 gadiem, liela daļa no viņiem saņēmuši administratīvos sodus, tomēr destruktīvu uzvedību tie nav labojuši.

Atbildīgās amatpersonas secinājušas, ka bērnu sodīšana un audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana, kā to pašlaik paredz likumi, nesamazina nepilngadīgo destruktīvu uzvedību. Tāpēc iecerēts atteikties no attiecīgajām likuma normām un to vietā stiprināt pašvaldību darbu ar bērniem – likumpārkāpējiem un viņu ģimenēm, primāri novēršot kaitnieciskas uzvedības cēloņus. 

90% gadījumu bērnu antisociālas uzvedības cēloņi meklējami ģimenē – vidē, kurā bērns ir audzis. Šādu informāciju TM sniedzis Valsts probācijas dienests. 

Vardarbība, konflikti un citi apstākļi bieži vien noved pie destruktīvas uzvedības un pat likuma pārkāpumiem. Un nepietiek ar bērnu formālu sodīšanu – naudassodu vai rājienu –,  neiedziļinoties iemeslos. 

Citā virzienā vairākus gadus mērķtiecīgi iet atsevišķas pašvaldības, kas preventīvi strādā ar problēmām ģimenēs, un šādu praksi iecerēts ieviest visā valstī, atsakoties gan no bērnu administratīvas sodīšanas, gan audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem. 

“Naudassods nebūs vienmēr gluži tas līdzeklis, kas ar vislabākajām metodēm palīdzēs nepilngadīgajam mainīt savu attieksmi pret notikušo.  Mēs joprojām strādājam ar metodēm, neiedziļinoties situācijā, neiedziļinoties bērna apstākļos,” norādīja TM valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Kā labos piemērus TM nosauc Jūrmalas, Tukuma un Saldus pašvaldības, kas strādā ne vien ar šiem bērniem, bet arī viņu ģimenēm. Izstrādā uzvedības sociālās korekcijas programmas. Piemēram, Jūrmalā 91% gadījumu ir veiksmīgs iznākums. Gandrīz visi bērni jeb absolūti lielākā daļa nav atgriezušies pie destruktīvas uzvedības. Arī Tukumā un Saldū labi rezultāti.

Saldus novada Sociālā dienesta direktore Ina Behmane skaidroja: “Mums ir šīm ģimenēm, gan arī jaunietim pašam jādod tas pozitīvais. Parādīt viņiem, ka šis darbs kopā ar institūcijām nesīs atbalstu gan visai ģimenei, gan viņam pašam.”

Šādu praksi iecerēts ar grozījumiem īstenot visās pašvaldībās. 

“Ļoti svarīgi, lai visās pašvaldībās darbs ar bērniem, ar tā saukto antisociālo uzvedību notiktu vienveidīgi. Saglabājot administratīvo sodu sistēmu attiecībā uz bērniem, mēs esam konstatējuši, ka mēs tādējādi sodām bērnus par to, ka pieaugušie nav spējīgi savlaicīgi pamanīt, ka viņi arī ir radījuši šīs situācijas un nav snieguši bērniem nepieciešamo atbalstu,” atzīmēja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

TM pašlaik turpina darbu pie konkrētu normatīvo aktu izstrādes. 

Avots

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru